هیات داوران بخش شعر سوگواره

1- دکتر محمدرضا سنگری

دکتر سنگری اول آبان 1333 در شوش متولد شد. وی فارغ‌التحصیل دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران می‌باشد. رویكرد وی به شعر به زمان تحصیل در كلاس چهارم ابتدایی باز می‌گردد. شعرهای دكتر سنگری تاكنون به صورت پراكنده در برخی از نشریات چاپ شده است. او تا به امروز در بسیاری از همایش‌های سراسری شعر دفاع مقدس و شب‌های شعر دفاع و مقاومت حضور داشته و در جلسات متعدد آن به نقد و بررسی شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری پرداخته است. كتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» این نویسنده كه در سه جلد نوشته شده به عنوان برترین كتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است. گفتنی است دکتر سنگری در حال حاضر ساكن تهران است و ضمن تدریس در دانشگاهها، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی و مجله تربیت می‌باشد و با سازمان پژوهش و تألیف كتب درسی هم همكاری دارد.دکتر سنگری از شاعران و نویسندگان پر کار معاصر است ولی بیشتر در زمینه نثر ادبی کار می‌کند از ایشان تا‌کنون کتاب‌های متعددی چاپ و منتشر شده است که از آن جمله‌اند: «سوگ سرخ»، «پنجره معصوم»، «یادهای سبز»، «گلبرگ‌ها»، «یک جرعه تشنگی»، «سلام موعود»، «چهل روز عاشقانه»، «نقد و تحلیل ادبیات منظوم دفاع مقدس» در سه جلد و «پیوند دو فرهنگ ادبیات معاصر» که همگی جزو آثار منثور وی م‍ی‌باشد. همچنین باید تألیف سی جلد از کتاب‌های درسی از سطح ابتدایی تا دبیرستان را به آن‌ها اضافه نمود.

2-ولی‌الله کلامی‌فرد‌زنجانی

ولی‌الله کلامی‌فرد‌زنجانی، در سال 1333 در زنجان چشم به جهان گشود. وی از 7 سالگی قریحه شعری را در نهاد خویش احساس کرده و تا 13 سالگی از کثرت حجب و حیاجرأت اظهارش را نداشتند. در همان ایام با شرکت در "کانون شعرا" با شخصیت‌های ممتازی چون "مرحوم استاد حبیب‌الله منطقی" و "زین‌العابدین امیدی" و "استاد وافد" فرزند شاعر فقید عاصم‌زنجانی و دیگر اساتید آشنا شد.آثار وی عبارتند از: تا به حال 31 جلد از سروده‌های این شاعر منتشر شده است که 24 جلد عرض ارادت به اهل‌بیت(ع) و 4 جلد راجع به انقلاب(ترکی و فارسی) و 2 جلد دیوان فارسی و 1جلد فهرست آثار چاپ شده است.در پی سفر رهبر معظم انقلاببه زنجان در سال 82، وی در محضر معظم‌له در گردهمایی "ایثارگران و نخبگان زنجان" چند غزل قرائت کرد که مورد تحسین حاضرین و عنایت خاص رهبر بزرگوار قرار گرفت و ایشان فرمودند: "کلامی را کلام از دل برآید ... ". به همین خاطر دیوان دوم فارسی وی به نام "کلام دل" عنوان گرفت.

3- دکتر قربان ولیئی

سال 1346 در صحنه از توابع كرمانشاه متولد شد و تا سن 20 سالگی در صحنه به‌سر برد، از آن پس تاكنون ساكن تهران می‌باشد. تحصیلاتش را تا مقطع كارشناسی ارشد ادبیات فارسی ادامه داده است. اولین اثر چاپ شده او شعر «شكوه آفرینش» به سبك نیمایی است كه در یك مجله دانشجویی چاپ شد. او به‌عنوان ویراستار با مؤسسه كتاب همراه و مجله فرهنگ پایداری مشغول همكاری است. همچنین همكاری‌هایی نیز با فصلنامه شعر دارد. وی هم‌اکنون از اساتید برجسته ادبیات در دانشگاهی کشور از جمله دانشگاه زنجان است.آثار این مدرس عبارتند از: گزیده ادبیات معاصر شماره 83 (مجموعه غزل، نیستان)، گفتم به لحظه نام تو را جاودانه شد (مجموعه غزل)، ای بی‌نشان محض (گزیده اشعار نیایشی)، گزیده غزلیات مولوی (كتاب همراه)، گزیده غزلیات سعدی (كتاب همراه)، گزیده دیوان پروین اعتصامی (كتاب همراه)، گزیده خسرو و شیرین (كتاب همراه)، گزیده شعر نیمایی (كتاب همراه).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حامیان سوگواره ملی

 

نشانی دبیرخانه سوگواره ملی "میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

زنجان ، بلوار ملاصدرا ، ضلع شرقی میدان شورا ، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان ، معاونت فرهنگی ، طبقه سوم

صندوق پستی : 45135 -1815    تلفن تماس : 33035300-024


© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهاددانشگاهی استان زنجان می باشد.
استفاده از مطالب و تصاویر با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا : روابط عمومی جهاددانشگاهی استان زنجان