دبیرخانه سوگواری ملی " میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

روزی که تا ابدیت ادامه یافت
عاشورا گرچه یک روز بود، اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشیده شد و چنان در عمق وجدان¬ها و دل¬ها اثر گذاشته که همه‌ساله در ایام محرم، اوج عشق و اخلاص مردمان این دیار نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت، حسین بن علی(ع) می¬گردد و همه، حتی غیر شیعه، در مقابل عظمت روح آن آزادمرد و یاران باوفایش تعظیم می‌کنند.
قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا به امروز همچون چشمه‏اى جوشان وخروشان از آب زلال و گواراى خود، تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب كرده و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده و آزادی‌خواهان بسیاری را با اقتدا به سید و سالار شهیدان، در مقابل ظلم و جور زمانه خویش، پرچم‌دار مقاومت و آزادگی قرار داده و در مسیر سرخ شهادت رهنمون ساخته است و چه هوشمندانه گفت پیر جماران که "این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" و به راستی این خون حسین (ع) و یاران با وفایش بود که درخت اسلام را جانی دوباره داد و این جان و زندگی مقدور نمی‌شد مگر با مدد رشادت‌ها و خطبه‌های آتشین زینب (س) که آزادگی را در حق بشر تمام کرد و روایتی مستند از قیام عاشورا را به گوش جهانیان رسانید تا بی هیچ کم و کاستی حجت را بر بشر تمام نماید.
سوگواره ملی «میعادگاه عاشورایی دانشجویان» عزم آن دارد که با دعوت سراسری از دانشجویان کشور جهت شرکت در این برنامه‌ملی، سهمی هرچند کوچک در اعتلای پرچم همیشه برافراشته حسینی داشته باشد.

تعاریف و اصطلاحات
عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است. این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به¬لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم¬الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته¬تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم¬الحرام در فرهنگ مسلمانان به¬ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره¬مند شد. ابن اثیر در کتاب «نهایه» می¬گوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است». همین مطلب را طریحی در «مجمع¬البحرین» گفته است.
البته پیش از واقعه کربلا، هم پیامبر اسلام(ص) و هم حضرت علی(ع) شهادت امام حسین(ع) را در کربلا پیشگویی کرده بودند. امام حسین(ع) نیز شهادت خود را پیشگویی کرده بود.
پس از آن که حضرت امام در کربلا به شهادت رسید، روز عاشورا میان مردم به روز حزن و اندوه شناخته شد و شیعیان علی(ع) آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند . از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.
امام صادق(ع) فرمود: و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) صریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛(4) عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد.

اهداف سوگواره میعاد دانشجویی مکتب عاشورا
میعاد دانشجویی مکتب عاشورا با هدف ترویج و هم¬افزایی فرهنگ عاشورایی، اشاعه ساختار ذهنی و عملکردی امام حسین(ع) در جامعه و تعمیق استعدادها و ظرفیت¬های استان و نیز پرورش افرادی که توانایی تاثیرگذاری در این وادی را داشته باشند تدوین شده است، از سویی دیگر و هدف اصلی برگزاری این سوگواره؛ نهادینه نمودن، انتقال پیام بصیرتی و سبک زندگی امام حسین(ع) است.
نخستین سوگواره ملی «میعادگاه عاشورایی دانشجویان» با همکاری دانشگاه‌ها و نهادهای فرهنگی استان زنجان، در راستای تعمیق فرهنگ عاشورایی در سطح جامعه دانشگاهی و به‌ویژه قشر جوان، از چهارم آبان‌ماه لغایت چهارم دی‌ماه 1393، برگزار می‌شود.
این سوگواره ملی که دبیرخانه دایمی آن به‌واسطه اشتهار زنجان به «پایتخت شور و شعور حسینی ایران اسلامی» به جهاددانشگاهی زنجان سپرده شده است، تلاش می‌نماید تا از طریق تشویق دانشجویان به تفکر و خلق آثار فاخر در بخش‌های مختلف در جهت تعمیق باورهای دینی و مذهبی در میان نسل آینده‌ساز کشور، گامی هر چند کوچک بردارد.

بخش‌های سوگواره میعاد دانشجویی مکتب عاشورا
الف: شعر
ب:داستان کوتاه
ج:عکس (حرفه‌ای و دوربین گوشی تلفن همراه)
د: فعالیت‌های دانشجویان در فضای مجازی
ه: معماری (طراحی نماد حجمی)
و: گرافیک (پوستر و اینفوگرافی)


حامیان سوگواره ملی

 

نشانی دبیرخانه سوگواره ملی "میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

زنجان ، بلوار ملاصدرا ، ضلع شرقی میدان شورا ، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان ، معاونت فرهنگی ، طبقه سوم

صندوق پستی : 45135 -1815    تلفن تماس : 33035300-024


© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهاددانشگاهی استان زنجان می باشد.
استفاده از مطالب و تصاویر با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا : روابط عمومی جهاددانشگاهی استان زنجان