دبیرخانه سوگواری ملی " میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

عاشورا گرچه یک روز بود، اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشیده شد و چنان در عمق وجدان‌ها و دل‌ها اثر گذاشته که همه‌ساله در ایام محرم، اوج عشق و اخلاص مردمان این دیار نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت، حسین بن علی (ع) می‌گردد و همه، حتی غیر شیعه، در مقابل عظمت روح آن آزادمرد و یاران باوفایش تعظیم می‌کنند.

امام صادق (ع) فرمود: و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) صریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛(4) عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد.

سوگواره ملی «میعادگاه عاشورایی دانشجویان» عزم آن دارد که با دعوت سراسری از دانشجویان کشور جهت شرکت در این برنامه‌ ملی، سهمی هرچند کوچک در اعتلای پرچم همیشه برافراشته حسینی داشته باشد.

نخستین سوگواره ملی «میعادگاه عاشورایی دانشجویان» با همکاری دانشگاه‌ها و نهادهای فرهنگی استان زنجان، در راستای تعمیق فرهنگ عاشورایی در سطح جامعه دانشگاهی و به‌ویژه قشر جوان، در سال 1393 برگزار شد. این سوگواره یکی از پرمخاطب‌ترین رویدادهای ملی دانشگاهی در سطح کشور که به میزبانی «جهاددانشگاهی استان زنجان» و با همکاری «حسینیه اعظم زنجان» و «سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور» برگزار شده و در طی دو دوره فعالیت این رویداد، بالغ بر 7500 اثر دانشجویی در بخش‌های شعر، عکس، پادکست و کلیپ‌های تصویری جمع‌آوری و مورد داوری قرار گرفته است و آثار برگزیده نیز در قالب سه جلد کتاب، دو مجموعه مولتی‌مدیا و دو مجموعه نمایشگاهی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

چهارمین دوره این سوگواره ملی که به‌صورت دوسالانه برگزار می‌شود، از 10 مردادماه 1397  فعالیت خود را آغاز می‌نماید و مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار در این سوگواره تا 13 مهرماه سال‌جاری ادامه خواهد داشت. بهره‌مندی از دواران برجسته ملی در بخش‌های مختلف و اجرای کل فرآیند حضور در سوگواره از طریق پایگاه اینترنتی www.roozevaghee.ir از ویژگی‌های این دوره از سوگواره خواهد بود.

 

اهداف سوگواره

«میعادگاه عاشورایی دانشجویان» با هدف ترویج و هم‌افزایی فرهنگ عاشورایی، اشاعه ساختار ذهنی و عملکردی امام حسین (ع) در جامعه و تعمیق استعدادها و ظرفیت‌های استان و نیز پرورش افرادی که توانایی تاثیرگذاری در این وادی را داشته باشند تدوین شده است، از سویی دیگر و هدف اصلی برگزاری این سوگواره؛ نهادینه نمودن، انتقال پیام بصیرتی و سبک زندگی امام حسین (ع) است.

این سوگواره ملی که دبیرخانه دایمی آن به‌واسطه اشتهار زنجان به «پایتخت شور و شعور حسینی ایران اسلامی» به جهاددانشگاهی زنجان سپرده شده است، تلاش می‌نماید تا از طریق تشویق دانشجویان به تفکر و خلق آثار فاخر در بخش‌های مختلف در جهت تعمیق باورهای دینی و مذهبی در میان نسل آینده‌ساز کشور، گامی هر چند کوچک بردارد.

 

بخش‌های سوگواره

الف: شعر

ب: عکس

ج: قطعه‌ ادبی

د: کلیپ‌های تصویری

 

کانال‌های ارتباطی دبیرخانه:

پایگاه اینترنتی به آدرس: www.roozevaghee.ir

از طریق پیامرسان فضای مجازی(واتس اپ و...) با شماره 09030275464

تلفن دبیرخانه: 33035300-024

آدرس دبیرخانه: زنجان، بلوار ملاصدرا، میدان شورا، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان، طبقه سوم، حوزه معاونت فرهنگی - کدپستی: 66869 - 45149

حامیان سوگواره ملی

 

نشانی دبیرخانه سوگواره ملی "میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

زنجان ، بلوار ملاصدرا ، ضلع شرقی میدان شورا ، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان ، معاونت فرهنگی ، طبقه سوم

صندوق پستی : 45135 -1815    تلفن تماس : 33035300-024


© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهاددانشگاهی استان زنجان می باشد.
استفاده از مطالب و تصاویر با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا : روابط عمومی جهاددانشگاهی استان زنجان