معاون فرهنگی جهاددانشگاهی: عاشورا سرمایه بزرگ زندگی مسلمانان است

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی تاکید کرد: عاشورا سرمایه بزرگ زندگی مسلمانان است، لذا ضروری است هنرمندان از این سرچشمه بهره بگیرند تا فرهنگ عاشورا وارد زندگی افراد شود. به گزارش دبیرخانه جشنواره، مهدی فیض شامگاه امروز در مراسم اختتامیه اولین سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان که به میزبانی حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، گفت: فعالیت‌های جهاددانشگاهی استان زنجان در کل کشور نمونه است، به همین دلیل این استان به عنوان مرکز برگزاری این جشنواره انتخاب شد.وی افزود: مقام معظم رهبری همواره تاکید کرده‌اند عاشورا حادثه نیست، بلکه یک فرهنگ است، لذا باید این فرهنگ به گونه‌ای نهادینه شود که همه در آن فضا نفس بکشیم، به همین جهت است که هنرمندان از این سرچشمه بهره‌مند می‌شوند تا فضای فرهنگی عاشورایی در جامعه ایجاد و تقویت شود.

این مسوول تصریح کرد: در زیارت عاشورا از خداوند درخواست می‌شود سبک زندگی ما را مشابه پیامبر بزرگ اسلام(ص) و خاندان آن حضرت قرار دهد. با وجود اینکه این درخواست به راحتی به زبان می آید، خواسته بسیار بزرگی است، چرا که آرزوها، اهداف، حساسیت‌ها، شادی‌ها و به طور کلی همه شئون زندگی باید مانند سیره اهل‌بیت(ع) باشد.وی خاطر نشان کرد: عاشورا سرمایه بزرگی در زندگی مسلمانان است و باید به دنبال این هدف بود که زندگی خود را به این سرمایه بزرگ نزدیک کنیم. عاشورا سرمایه‌ای است که بسیاری از مکاتب ساختگی به دنبال ایجاد آن هستند، لذا نباید از این گنج غافل شد و همواره باید از آن‌ها در قالب هنر استفاده شود، چرا که اسلام دستور زندگی را به راحتی ارائه داده است، این در حالی است که مطالعات علمی با آزمون و خطاهای بسیار نتوانسته‌اند ایده‌ای مانند تاثیر خواندن نماز در جلوگیری از بزه‌کاری را تولید کنند. مدیر دفتر آسیا و اقیانوسیه بیت رهبری نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: پس از رحلت پیامبر بزرگ اسلام(ص) حوادثی اتفاق افتاد که به ساحت حضرت فاطمه(س) تعرض شد که این موضوع سبب آزردگی و بیماری آن حضرت شد. همین امر سبب مضطرب شدن خلیفه اول و دوم را فراهم کرد، چرا که پیامبر اسلام(ص) فرموده بودند هر کس فاطمه را بیازارد من را آزده است، لذا خلیفه تصمیم گرفت به عیادت این حضرت برود، ولی دخت نبی آن‌ها را نپذیرفت، به همین جهت دست به دامن امیرالمومنین(ع) شدند. امام علی(ع) که بنا به دلایلی وساطت آن‌ها را پذیرفت به خانه رفت و پس از سلام دادن حضرت فاطمه(س) را آزاده زن نامید.

حجت‌الاسلام صابر اکبری‌جدی تصریح کرد: حرّه یکی از القاب حضرت فاطمه زهرا(س) است که از زبان حضرت علی(ع) بیان شده است که همین موضوع نشان می‌دهد حریت در آموزه‌های دینی مورد توجه است که از شخصیت آزاده در مقابل برده به عنوان حر یاد می‌شود و در برخی تعبیرات نیز به معنای آزادی معنوی و وارستگی است.

وی یادآور شد: در یک دسته‌بندی از حر به چند معنی می‌توان استفاده کرد. گروه اول کسانی هستند که هوای نفس را ترک کنند آزاده است، چرا که اسیر شهوت بودن تمام شدنی نیست، لذا مراقب بودن در برابر اینکه اسیر طمع نشود نوعی حریت است. گروه دوم از آزادگان کسانی هستند که دارای حریت سیاسی هستند همانند حر بن یزید ریاحی که در بند سیاست ظلم نماند.این مسوول ادامه داد: گروه سوم از آزادگی حریت عرفانی است، به گونه‌ای که شخص متوجه شود چیزی جز خداوند در سرنوشت او موثر نیست و حضرت فاطمه زهرا(س) به هر معنا یک حر بود و این حضرت یک حر به معنای واقعی است.

 رییس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز در این جلسه عنوان کرد: بنا به تاکید مقام معظم رهبری جهاددانشگاهی دستگاهی است که موج تحصیل کرده را به پختگی می‌رساند و این دستگاه باید حرف برتر را به میان بیاورد، لذا در این راستا معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برنامه‌ریزی کلان دارد که این برنامه‌ها به صورت کشوری و متمرکز برگزار می‌شود.مهدی عباسی افزود: در این میان دو طرح ملی سهم جهاددانشگاهی استان زنجان بود که بر اساس آن اولین سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان و جشنواره سراسری طنز دانشجویی در استان زنجان برگزار خواهد شد. همچنین برگزاری همایش ملی دیدگاه اقتصادی در قرآن نیز از دیگر برنامه‌های جهاددانشگاهی استان زنجان است.این مسوول اعلام کرد: فراخوان اولین سوگواره میعادگاه عاشورایی دانشجویان در محرم و صفر امسال به همه دانشگاه‌ها اعلام شد، به گونه‌ای که 4000 پوستر به 2300 دانشگاه در سراسر کشور ارسال شد و 60 سایت کشوری نیز لگوی این سوگواره را تحت پوشش قرار دادند. با طراحی سایت سوگواره و آغاز زمان ارسال آثار 4232 اثر به دبیرخانه سوگواره رسید که 1050 اثر مربوط به بخش شعر، 280 اثر داستان کوتاه، 2456 اثر عکس، 130 اثر مربوط به بخش فضای مجازی، 130 اثر مربوط به بخش گرافیک و 201 طرح المان شهری بود.

 وی افزود: پس از پایان زمان دریافت آثار توسط داوران ملی سوگواره مورد بررسی قرار گرفت و برگزیدگان جشنواره نیز از مناطق مختلف کشور بودند و امیدواریم توانسته باشیم به دو هدف عمده جشنواره که انتقال پیام بصیرتی عاشورا و مشارکت دانشجویان در برنامه‌های آیینی است رسیده باشیم.عباسی خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه آثار ارسالی در بخش عکس، رونمایی از کتاب عطر تربت که گزیده اشعار ارسالی به سوگواره است، بهره‌برداری از اپلیکیشن آیینی آن‌لاین موبایل از دیگر برنامه‌های جنبی این سوگواره است و امیدواریم حسینیه اعظم زنجان پایگاه دائمی این سوگواره شود.

 جواد غم‌پرور، رییس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: حسینیه اعظم زنجان میعادگاه عاشقان ثارالله است و افتتاح اولین سوگواره ملی دانشجویان را که باعث افتخار است در استان به فال نیک می‌گیریم.

به گزارش دبیر خانه جشنواره، در پایان این مراسم از برگزیدگان این سوگواره تجلیل شد و در بخش عکاسی مرتضی امین‌الرعایایی از نیشابور رتبه نخست، مهرداد فتحی از دانشکده فنی الغدیر زنجان رتبه دوم، مهدی امینی از مشهد رتبه سوم و مشترکا آثار مازیار اسدی، فائزه فضایل، علی دهقان و حامد نیرومند شایسته تقدیر اعلام شدند.

در بخش معماری، طراحی و المان شهری از بین 125 اثر ارسالی هیچ اثری شایستگی کسب رتبه نخست را نداشت و در این بخش مهسا پورفرخ از قزوین رتبه دوم، مشترکاً سید محمدحسن معصومی و سید محمد معصومی رتبه سوم و رضا رسولی از همدان شایستگی تقدیر را کسب کردند.

 در بخش فضای مجازی از 102 اثر دریافت شده اثری شایستگی کسب رتبه نخست را نداشت و میثم طاهری از دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود رتبه دوم و مهدی شجاعی از دانشگاه سما اصفهان رتبه سوم را کسب کردند.

 در بخش گرافیک، محمد تقی‌پور ار دانشگاه شاهد تهران رتبه نخست و میثم نامدار از سمنان رتبه دوم و در بخش داستان نیز از 280 اثر دریافت شده اسماعیل الهیاری از دانشگاه پیام‌نور بروجرد رتبه نخست، مریم معینی از دانشگاه پیام‌نور نجف‌آباد رتبه دوم، حمزه ولی‌پور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه سوم را کسب کردند.

 در بخش شعر، محمد زارعی از دلیجان و محمدحسین رجبعلی‌زاده رتبه نخست را کسب کردند و آثار رضا نیکوکار از رشت، مهدی مهدی‌زاده، بهزاد نجفی به عنوان رتبه دوم شناخته شد و علی سلیمانی از دانشگاه محقق اردبیلی، منیژه رضوان از مشهد و حسین طاهری از زنجان رتبه سوم را کسب کردند و آثار سودابه مهیجی از تهران، حسن اسحاقی، شبنم ورزی‌زاده از بستان‌آباد، جواد چراغی از زنجان و رویا باقری از زنجان عنوان شایسته تقدیر را کسب کردند.

حامیان سوگواره ملی

 

نشانی دبیرخانه سوگواره ملی "میعادگاه عاشورایی دانشجویان"

زنجان ، بلوار ملاصدرا ، ضلع شرقی میدان شورا ، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان ، معاونت فرهنگی ، طبقه سوم

صندوق پستی : 45135 -1815    تلفن تماس : 33035300-024


© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جهاددانشگاهی استان زنجان می باشد.
استفاده از مطالب و تصاویر با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا : روابط عمومی جهاددانشگاهی استان زنجان